Využití moderních materiálů v olejomalbě - ACM panel

Jak jsem uvedl v mém posledním blog postu, součástí mé poslední zásilky od Natural pigments, byl i podkladový ACM panel, proto se v dnešním příspěvku chci věnovat právě tomuto novému modernímu podkladu pro olejomalbu.
Ok Ok přiznávám se!! tento post je také trochu vykrádačka z blogu http://paintingstufftolooklikestuff.blogspot.ca/, nicméně článek obsahuje velmi  užitečné info a proto jsem se rozhodl, o volný překlad textu a jeho doplnění o vlastní zkušenosti.
Než začnete číst, je důležité zbavit se všech romantických představ o tom, jak pracuje současný umělec. Popíjení absintu, malování šlapek v  Moulin Rouge, nošení baretu a dlouhého pláště J to vše už je minulost.
Malování menších a středních formátů na napnuté plátno? Zajděte si do muzea a zjistíte, že mnoho významných obrazů bylo namalováno na dřevěné desky, plátno jako podklad se začalo používat později. Napnuté plátno je náchylné k poškození a málo odolné k atmosférickým vlivům. Snadno se protrhne nebo jinak mechanicky poškodí.  V tomto ohledu dřevo a dřevěné desky jako podklad pro malbu vedou na plné čáře. Nicméně ani desky nejsou proti zmíněným atmosferickým vlivům dostatečně odolné. I přes veškerou tradiční hodnotu zmíněných materiálů nesmíme ignorovat stálou potřebu hledání nových a vhodnějších materiálů pro užití v malbě. Jak z toho ven ?
 
Řešení ?!
Řešení nalezne ve filmu Planeta opic J! Co nám zobrazené scéna prozrazuje ? Ano !! dopravní značení přežije i ohromnou apokalypsu J
 
 
odpovědí na položenou otázku, jsou tedy hliníkové sendvičové ACM panely !

 
 
Sendvičový panel je tvořený dvěma hliníkovými plechy s polypropylenovým jádrem. Tyto materiály mají povrch z kvalitního vypalovaného laku. Povrch je upraven pro možnost potisku a je chráněn fólií. Desky jsou určeny pro nadstandardní aplikace s luxusním vzhledem. Desky se vyznačují tuhostí, pevností a oproti termoplastům nižší tepelnou roztažností. U sendvičových panelů plastové jádro tlumí rezonance. Jednoduše řešeno ideální a hlavně trvanlivý podklad pro vaše obrazy !
 
Kde se dají desky sehnat ? v zásadě máte 2 možnosti :
1. Dražší variantou je, koupit si desku přímo určenou a připravenou pro malování. Bohužel jí v našich končinách zatím neseženete a musíte se obrátit na zahraniční obchod. Velkou nevýhodou je vysoké poštovné
Pokud vás cena nezajímá a nejste-li hladovějící umělec gratulujeme ! V takovém případě volte variantu č.1 a dejte si při nákupu a při čtení dalších řádků pozor, ať si nepolejete klávesnici šampaňským a neumažete myš kaviárem.
2. Varianta kterou preferuji, naformátovat si vlastní panely ! Najděte si na webu prodejce hliníkových sendvičů. Prodávají se v různých formátech 1000 mm x 2000 mm nebo 2000 mm x 3000 mm apod. Po zakoupení celé desky si jí můžete naformátovat na potřebné rozměry. Výhoda druhé varianty ?
Cena, možnost volby vlastních rozměrů, absolutní kontrola kvality !
 
A jak si takovou desku připravit ? zde jednoduchý návod !
Prvním krokem je odloupnutí ochranné folie a zdrsnění základové vrstvy barvy, která je vždy nanesená na jedné straně desky. Velmi jemným brusným papírem přebrušte a zdrsněte  funkční stranu desky. Takto zdrsněný povrch zlepší adhezi povrchu desky, před nanesením první vrstvy akrylového šepsu.
 

 
Druhým krokem je očištění a především odmaštění povrchu ! Můžete provést např. kosmetickým tamponem a technickým benzínem nebo jiným podobným čističem. Po odmaštění se povrchu desky již nedotýkejte holou rukou !
 


 
Posledním třetím krokem je nanesení vrstev akrylového šepsu. Naneste 4 vrstvy šesu na desku, vždy kolmo k předcházejícímu nánosu šepsu. Vhodné je, aby poslední tahy štětce, tedy poslední nanášená vrstva šepsu, byly kolmé k rovině obrazu. Vodorovné tahy štětce jsou zbytečně zviditelněny pod galerijním světlem.
 
  Tak a máme hotovo a můžeme začít malovat !

Závěr : někdo by mohl namítat, že naopak preferuje texturu plátna a využívá ho pro účely své malby. O tom není třeba pochybovat ! Nicméně pro detailní realistickou malbu je potřeba mít kvalitní a hladký podklad, který je s využitím ACM panelů získán s min. úsilím. Lavírování na tomto panelu je přímo lahůdkou !


V případě zájmu o hotové panely určené přímo k malování přejděte sem

 
  

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 
 

 

 
 
 
 

Comments

Popular Posts